01 maja 2018

Bieg Wąskotorowy


Trójka po torze.

W sobotę 14.04.2018 wystartowałam w Biegu Wąskotorowy na dystansie 3 kilometrów, bieg ten nosił nazwę Trójka po Torze, był to bieg towarzyszący dystansowi 10 kilometrów (Wąska Dycha). Mimo wielkich nadziei, chyba już nie wrócę na ten bieg.


Medal Bieg Wąskotorowy
Medal Bieg Wąskotorowy

Wszystko inaczej.

Zacznę od tego, że ten weekend miał wyglądać całkiem inaczej. Według pierwszych planów, miałam się dobrze bawić i zwiedzać Lidzbark Warmiński, a przy okazji pobiec w biegu im. Mikołaja Kopernika. Jednak jak już wcześniej pisałam, sama nie jestem i czasem muszę zmodyfikować plany. Musiałam zamienić niedzielny bieg DEM'y na sobotni bieg Wąskotorowy w Józefowie na dystansie 10 kilometrów, a w niedzielę miałem być fitness event w ForPro. Z biegiem czasu, nie pobiegam 10 kilometrów i nie byłam w ForPro.
Bieg Wąskotorowy
Bieg Wąskotorowy

Biegniemy w Józefowie.

Pisanie o biegu Wąskotorowy zacznę od ceny startu. Ceny za 10 kilometrów są różne, czasem nawet do 100 zł, ale średnia cena to ok 40-50 zł. W biegu Wąskotorowym start był bezpłatny, czyli można było pobiec 3 lub 10 kilometrów z elektronicznymi pomiarem czasu nie płacąc nic. Już brałam udział w bezpłatnych biegach np. Bieg Powstania Wola 44 i wszystko było na najwyższym poziomie. Tam jednak organizatorem była firma Monster Event dla dzielnicy Warszawa Wola. Organizatorem tego biegu była Fundacja Sancti Iosephi prowadząca Szkołę Podstawową i Liceum im. Św. Tomasza z Akwinu w Józefowie. Bezpłatny pakietów startowy zawierał zwrotnych numer z chipem (pierwszy raz się spotkałam, aby zwracać numer po biegu) i medal na mecie. Na miejscu przed biegiem organizatorzy częstowali hot dogami, były kanapki, (ale te chyba przewidziane dla najmłodszych - nie wiem nie sprawdzałam), można było też napić się wody z saturatora. Po biegu dla dorosłych organizator przewidział również zupę (chyba grochówka - nie wiem nie sprawdzałam). Wielki plus dla organizatora za to, że pozwolił na zmianę dystansu z 10 kilometrów na 3 kilometry na dwa dni przed biegiem. Wielki minus dla organizatora za przekazywanie danych osobowych bez zgody i wiedzy.
Bieg Wąskotorowy
Bieg Wąskotorowy

Sobota 14 kwietnia

Do Józefowa pojechaliśmy dużo wcześniej, z rana miałam rezerwę czasu. Będąc wcześniej mogłam bez stresu zaparkować samochód i udać się do biura zawodów. W burze też wszystko bez problemu, przepisanie dystansu i odbiór numeru w kilka chwil. Czas do startu mijał szybko. Słoneczko, śpiewające ptaszki i występy artystyczne. Według regulaminu autobusy rozwożące zawodników miały być postawione o godzinie 13. Tu też było małe odstępstwo od regulaminu, bo autobusy były tylko dla zawodników na dystansie 10 kilometrów i nordic Walking. „Stamtąd także wyruszą autobusy MiniBusa, które zawiozą wszystkich zawodników na start. Każdy autobus oznaczony będzie tablicą informującą, czy jedzie na start w Karczewie (Wąska Dycha), Otwocku (Nordic Walking) czy w Józefowie (Trójka po Torze).” Około godziny 13:30 organizator poprosił zawodników dystansu 3 kilometrów do siebie, a następnie wszyscy razem udaliśmy się na start. Na starcie nie było żadnych elementów, które znam ze startów, czyli brama, zegar itp.
Bieg Wąskotorowy
Bieg Wąskotorowy

3.2.1 Start 

I tak to mniej więcej wyglądało. Osoba od organizatora wykonała telefon do bazy, przez który czuwała nad czasem startu, aż w pewnym momencie ok. 14:03 nastąpił start. Wszyscy biegli, biegłam i ja. Trasa nie specjalnie zamknięta czy oznakowana. Część osób biegła po chodniku, część po ulicy a za nimi po woli jechały samochody. Straż miejska zamykała poprzecznie uliczki tylko na chwilę na czas przebiegnięcia zawodnika lub grupy. Kierowcy nie mieli specjalnie ciężko. Choć mieszkam niedaleko często nie goszczę w tych okolicach, to te 3 kilometry wykorzystałam na oglądanie okolicy. Z każdą minutą biegu było coraz cieplej, coraz gorzej się biegło. Na szczęście tylko 3 kilometry, jak ja się cieszyłam, że się przepisałam. Ostatni zakręt i prosta do mety. Przekraczając linie mety zegar pokazywał 00:19:14.
Odebrałam medal, ten mi się podobał i zaczęłam po woli opuszczać teren biegu. Organizator tak jak wspominałam wcześniej zapraszał na zupę, ale mi to się już nic nie chciało. 
Bieg Wąskotorowy
Bieg Wąskotorowy

Bieg Wąskotorowy
Bieg Wąskotorowy

Podsumowanie.

Niby wszystko ok, ale nie do końca. W przyszłym roku raczej nie będę brała udziału w tym biegu. Po pierwsze to te dane osobowe, ja rozumiem, że organizator chciał dobrze, ale wystarczyło jedno pytanie. Po drugie jak bym miała biec na poważnie to nie chce myśleć czy ten samochód za mną mnie rozjedzie czy nie? Czy ten rowerzysta/skuterzysta na chodniku trafi we mnie czy skręci.
Bieg Wąskotorowy
Bieg Wąskotorowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz