22 grudnia 2015

Polar M400 - Zegarek dla aktywnych, nie tylko do biegania

Mój zegarek.

Często dostaję wiadomości z pytaniem jaki zegarek mogę polecić. Jest to ciężkie pytanie gdyż przez długi czas używałam telefonu z aplikacją Endomondo i Nike+ a następnie po poszukiwaniu ideału kupiła sobie zegarek Polar m400. Na pewno jest dużo lepszych zegarków, ale Ja oceniałam zegarki w kategorii cena/jakość.
Wiadomo fajne są takie kombajny jak Garmin Fenix 3 czy Sunto Ambit 3, ale prócz wysokiej ceny jest jeszcze jedno pytanie Czy mi potrzebne są te wszystkie funkcje?
Tak szukając złotego środka znalazłam zegarek Polar M400, a przyznam szczerze, że Polar był na 3 miejscu. Pierwsze dwie pozycje to Garmin i TomTom. Główne założenia były takie: zegarek do biegania (dobrze by było gdyby przydał się na rower i fitness), koniecznie z GPS i pomiarem tętna, menu zegarka w języku Polskim i żeby dobrze wyglądał na damskiej ręce. W momencie gdy kupowałam zależało mi również aby bateria starczyło na około 2 godziny biegu (nie podejrzewałem siebie, że przebiegnę maraton). W internecie ciężko było znaleźć opinie użytkowników bo ci co używali Garminów chwalili markę Garmin, a ci którzy TomTomów polecali TomToma a na pytanie dlaczego odpowiedź bo "Ja takiego używam". Dlatego ja postaram się opisać M400, aby inni przy szukaniu mieli łatwiej, przy czym nie powiem jest on najlepszy bo ja go używam. Po prostu spełniał moje oczekiwania i miał odpowiednią cenę.
Bo bieg bez GPSu się nie liczy ;-)


Polar M400

Nie duży, nie mały, zgrabny zegarek. Pasuje na damską i męską rękę. Występuje w 4 wersjach kolorystycznych (biały, czarny,  niebieski i malinowy). Na pierwszy rzut oka wygląda jak normalny elektroniczny zegarek trochę w stylu "Jelly Watch".
Ja posiadam wersję białą, kupowałam go w kwietniu tego roku to posiadam jeszcze gumową zaślepkę portu USB (nowsze modele nie mają zaślepki). To wszystko co mogę powiedzieć o zegarku patrząc na niego z zewnątrz.
Mi się podoba.
Wymiary Polar M400

Wymiary Polar M400

Zegarek nie tylko biegowy.


Polar M400 jest zegarkiem mocno uniwersalnym dla aktywnych. Jego funkcje można podzielić na dwie grupy, treningowe oraz codzienne. Właśnie funkcje poza treningowe sprawiają, że zdejmuje go tylko do kąpieli (zdejmuję do kąpieli, ale zegarek jest wodoodporny wg. producenta do 30m) i ładowania.
Na spotkaniu Rembertów Team zegarek ze mną

Polar M400 na treningu.

Przy ustawianiu zegarka wybieramy profile czyli dyscypliny jakie trenujemy. Do wyboru jest naprawdę sporo m.in. :
-bieganie
-chodzenie
-narty
i wiele innych dyscyplin co widać poniżej.
Profile sportowe Polar M400

Po wgraniu do zegarka interesujących nas dyscyplin przechodzimy do ustawienia konkretnego profilu. Tu też jest kilka opcji m.in ustawiamy to co będziemy widzieć na ekranie, czyli producent nam nie narzuca a sami wybieramy. Na jednym ekranie możemy umieścić 4 pozycje. Np. Ja mam tak ustawione dla biegania
Ekran 1
- Czas Trwania
- Dystans
- Prędkość/tempo
- Tętno
Ekran 2
- Czas Trwania
- Prędkość/tempo
- Średnia prędkość/tempo
- Strefa tempa
Itd.
Elementy, które mogą być wyświetlane 

W ustawieniach decydujemy czy zegarek ma nam zliczać okrążenia, jeśli tak to co ile, możemy ustawić czasowe zliczanie np. co 5 minut lub na podstawie dystansu (Ja tak mam w profilu Bieganie) co 1 kilometr. Poza funkcją auto okrążeń w czasie biegu możemy jeszcze manualnie mierzyć poszczególne odcinki. Ustawiamy głośność dźwięków podczas treningu oraz strefy tętna i tempa. Możemy wgrać domyślne ustawienia lub samemu ustawić "pod siebie".
Strefy Tempa
Strefy Tętna

Dodatkowo możemy włączyć lub wyłączyć GPS (co wydłuża czas pracy zegarka), a nie każda dyscyplina wymaga włączonego GPSu, przy jeździe na rowerze lub bieganiu mam włączony zapis trasy, ale przy aerobiku jest on mi całkowicie zbędny. 
Inną dodatkowa funkcją jest powrót do punktu startowego. Niby nic ciekawego, a jednak ;-) może się przydać. Miałam tą funkcję dodaną do profilu spacer, któregoś pięknego dnia pojechałam do lasu na grzyby włączyłam spacer aby zobaczyć ile kilometrów zrobię, aż w pewnym momencie pytanie 
Gdzie jest samochód?
I zegarek pięknie poprowadził, strzałeczką do celu :-)
Powrót do punktu startowego

Przy ustawieniach również podajemy swój wiek, wagę, wzrost, informację jak często trenujemy oraz VO2max (wynik testu wydolnościowego) i poziom aktywności dziennej ( u mnie jak widać aktywność na poziomie drugim),
Ustawienia na stronie Polar

Ustawienia dotyczące dziennej aktywności
W czasie treningu biegowego czy fitness zegarek nie przeszkadza w niczym. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Czy latem czy zimą nie ma problemu z wystartowaniem czy za pauzowaniem treningu jak również z przewijaniem ekranów, Zegarek obsługuje się przy pomocy pięciu przycisków umieszczonych po bokach, przyciski dla mnie idealne, nigdy nie zdarzyło się aby coś się samo zrobiło, bądź żebym miała jakiś problem z włączeniem czegoś np. podczas biegu. Oprócz przewijania ekranów podczas biegu korzystam jeszcze z przycisków, aby włączyć/ wyłączyć alarmy stref tętna czy tempa. Bardzo fajna opcja umożliwiająca bieg w konkretnej strefie, przy przekraczaniu strefy słychać dźwięk zegarka.


Po treningu

Aby nasz trening dostępny był w aplikacji Polar Flow należny dokonać synchronizacji i w zegarku M400 można to zrobić na dwa sposoby. Standardowo poprzez USB i komputer oraz druga opcja z której korzystam na co dzień czyli bluetooth i smartfon. Telefon ma na stałe połączony z zegarkiem dzięki czemu tylko jeden przycisk i mój trening już jest w aplikacji. Kolejna aplikacja automatycznie sprawia, że trening z Polar Flow automatycznie pojawia się w Enedomondo oraz jak bym miała ustawione w bardzo wielu innych aplikacjach sportowych. O aplikacji i powodach przerzucania treningu z Polar Flow do Endomondo jeszcze napiszę. 
Po synchronizacji możemy przeanalizować nasz trening, w aplikacji mobilnej polar wygląda on trochę inaczej niż na komputerze, ale aplikacja jest naprawdę przyjazna. Poniżej zamieszczam screen'y z komputera (Bieg Praska Dycha), oraz z aplikacji mobilnej (trening biegowy NRC Nike+ Run Club)  
Przykład ekranu po treningowego w aplikacji Polar Flow - wersja z komputera
Ekrany po treningowe w aplikacji mobilnej.

Polar M400 na codzień

Jak wcześniej wspomniałam, ja zegarka nie zdejmuję prawie w ogóle. Stał się on moim towarzyszem nie tylko na treningu, ale podczas całego dnia i noc. Zegarek posiada funkcję monitora aktywności i snu. Nic nie trzeba włączać po prostu nosić na nadgarstku i mamy dodatkowe statystki.
Poniżej przedstawiam screen'y przedstawiające moją aktywność podczas roztrenowania, taki zwykły przed świąteczny dzień czyli trochę porządków i zakupy. Zegarek dodatkowo przypomina o ruchu, gdy wykryje, że za długo się nie ruszamy a nie śpimy wyświetli powiadomienie "czas się ruszyć'.
Monitor Aktywności i Snu

Monitor Aktywności i Snu
Monitor Aktywności i Snu w wersji mobilnej
Zegarek posiada 2 ciekawe funkcje, mianowicie fitness test oraz running index.
Fitness test to test wydolnościowy organizmu bazujący na pomiarze tętna, określa on nasz poziom VO2max. Dzięki temu oraz danym wprowadzonym przy konfiguracji (tj waga, wzrost i wiek) zegarek określa nasze strefy tętna. Na podstawie tego testu później zegarek przeprowadza analizę naszego treningu (tj. wskazuje czy trening intensywny czy bardzo intensywny) oraz wskazuje running index.
Test wydolnościowy

Po każdym treningu biegowym, który trwa co najmniej 12 minut, a prędkość to minimum 6km/h oraz tętno przekracza 40% zegarek w analizie treningu pokazuje nasz running index. Jest on ustalany na podstawie fitness test'u oraz na podstawie prędkości biegu i tętna podczas biegu. Dzięki analizie Running index możemy przewidzieć, oszacować nasz czas na konkretnym dystansie. Na przykład po Biegu Mikołajów na dystansie 10 kilometrów mój Running Index wynosił "48"tzn, że według tabelki półmaraton przebiegnę w czasie 01:59:00, a maraton ukończę w 04:10:00
Running Index Polar Table
Tabela Running Index

Podsumowania, statystki itp.

Zegarek M400 i aplikacja Polar Flow to prawdziwe centrum treningowe. Po biegu dostarcza bardzo dużo danych co już pokazałam wcześniej. Zestaw można rozbudować o pulsometr oraz nadajnik na nogę. Pasa używam oryginalnego z zestawu czyli H7, czujnika na nogę niestety nie miałam możliwości sprawdzić. 
Na podstawie wszystkich danych po treningowych, jak i danych z monitora aktywności aplikacja przedstawia nam statystyki dzienne, tygodniowe i miesięczne. 
Niestety z moich wynika, że trochę za mało śpię. 
Zestawienie dzienne/ tygodniowe/ miesięczne
Podsumowanie miesięcznie aktywności 

Podsumowanie miesięczne treningów z wybranej dyscypliny (tu bieganie)

Firma Polar nie zapomina o klientach.

Kupiłam zegarek w kwietniu przed OWM, założyłam na rękę i jest ok. Myślałam, że kupiłam zegarek z konkretnymi funkcjami i to się nie zmieni, a tu niespodzianka. Firma Polar co pewien czas zaskakuje użytkowników kolejnymi aktualizacjami. 
Pierwsza aktualizacja, która zrobiła na mnie duże wrażenie to dodanie powiadomień z telefonu. Po sparowaniu telefonu z zegarkiem w aplikacji mobilnej możemy włączyć powiadomienia. Początkowo otrzymywałam dużo powiadomień, bo mam kilka aplikacji w telefonie, później włączyłam tylko te na których mi zależy. Teraz bez wyjmowania telefonu widzę kto do mnie dzwoni, czy napisał sms lub mail'a jak również wiadomości z facebookowego messengera czy zmianę pogody. Wstępnie myślałam, że niekorzystnie wpłynie to na baterię w zegarku, jednak dużej różnicy nie ma. 

Kolejna interesująca aktualizacja to dodanie "zmęczenia". Po każdym treningu pojawia się czas jaki powinnam odpoczywać. Oczywiście w Polar Flow jest pełen wykres obciążenia treningowego w którym uwzględniany jest trening oraz dzienna aktywność. Sprawą oczywistą jest, że odpoczynek i regeneracja to bardzo ważna część treningu. Na poniższych screenach przedstawiam jak wygląda miesięczne obciążenie (widok na komputerze) oraz jak wygląda obciążenie po treningu, w tym wypadku start w biegu Praska Dycha na którym chciałam złamać 50 minut i obciążenie było duże, Polar to wykrył i wskazywał abym odpoczywała 68 godzin.
Wykres miesięcznego obciążenia - stan regeneracji 
Obciążenie po treningu - zalecany odpoczynek 2 dni i 20 godzin
Trzecia a zarazem ostatnia aktualizacja to dodanie możliwości udostępnienia treningu na facebook'u. Dla wielu osób mało znaczące, czy Ja będę korzystać nie wiem, ale na pewno komuś się spodoba.  

Pomiar Pulsu

Tu tylko tak na szybko wspomnę o pomiarze pulsu. Pomiar odbywa się poprzez nadajnik H7 i pas na klatkę piersiową. Pas nie przeszkadzający w niczym, praktycznie go nie czuję, dla mnie trochę za długi, ale jest możliwość regulacji. Wcześniej używałam takiego pasa z dyskontu, niestety był sztywny i trochę mnie obcierał. W przypadku pasa od Polara nic takiego nie występuje, pas z nadajnikiem bardzo lekki, Ja go praktycznie nie czuje. 
Wskazań nie będę komentować bo nigdy nie sprawdzałam dokładności, porównując z profesjonalnymi medycznymi urządzeniami. 
Jeszcze jedna fajna informacja dla dziewczyn, kobiet które nie bardzo chcą biegać z pasem. Jest możliwość zakupu biustonoszy sportowych m.in w Decathlon do których można podłączyć nadajnik H7
Biustonosz sportowy Kalenji z możliwością dołączenia nadajnika H7 fot. Decathlon

Podsumowanie

To tylko moje zdanie i moja opinia. Według mnie Polar M400 jest bardzo dobrym zegarkiem dla aktywnych osób. Na pewno nie jest najlepszy, na pewno nie jest doskonały, jest bardzo dużo lepszych zegarków. Jednak patrząc na cenę to przy takich parametrach, funkcjach i jakości lepszego chyba nie znajdziemy. Zegarek sportowy z monitorem aktywności i nadajnikiem (pulsometrem) H7 można kupić poniżej 600zł. 
Wykonany jest według mnie bardzo dobrze, po 8 miesiącach praktycznie ciągłego noszenia na zegarku widać tylko niewielkie ślady użytkowania. Mój egzemplarz jak na razie jest bezawaryjny, jednak wśród użytkowników Polara M400 słyszałam, że występowały problemy z synchronizacją poprzez USB, ale tu klasę pokazał serwis, który naprawiał usterkę w kilka dni i po około 4 dniach mogli się oni ponownie cieszyć zegarkiem. Kilka osób mi też pisało, że wielką wadą synchronizacji przez Bluetooth w urządzeniach z Androidem jest wymóg posiadania nowego urządzenia. Tu napiszę, że nie trzeba posiadać nowego telefonu tylko telefon z uaktualnionym systemem operacyjnym (Jak dobrze pamiętam, ale w 100% pewna nie jestem wymagany jest Android 5.1.1). 

Jak Ja bym miała ponownie kupować zegarek  dysponując podobną kwotą to ponownie bym wybrała M400, jeśli bym miała wybierać coś lepszego to może Garmin Feniks 3 lub Sunto Ambit 3 (dużo przydanych funkcji i długi czas baterii), taki pośredni pomiędzy tą półką najwyższą a obecnym M400 to był by może Polar V800. Jednak wstępnie (bez możliwości sprawdzenia) V800 nie wnosi (chyba) dużo więcej, jest większy i bardziej prostokątny. Nie wiem czy tak dobrze by się z nim biegało i ćwiczyło. Bardzo fajnie się prezentuje nowy TomTom z możliwością wgrania muzyki, jednak jest to bardzo nowy produkt i nie miałam okazji go obejrzeć.

Jeden dzień, ustawienia na poziomie średnim.

Pozdrawiam
Szalona Natalia

12 komentarzy:

 1. witam, chcę ci podziękować za wpis. Interesuje mnie zakup tego zegarka. Mam jednak raczej chudy nadgarstek i nie wiem czy on mi się do niego jakoś ułoży. U mnie nadgarstek to ok 14.7 cm
  Czy mogę zapytać, ile cm ma twój nadgarstek? i czy zegarek dopasował się i się nie przesuwa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja odpowiem...zegarek leży kiepsko na chudym nadgarstku..ja mam 14 cm obwód mojego nadgarstka i leży tak sobie, tzn jest dla mnie za toporny i taki bardzo "męski", zapinam go na 4 dziurkę od dołu co powoduje iż koniec odstaje ...To mój 3 polar. Pierwszy to A 300 -miałam go 4 lata i nadal świetnie działa, ale dałam mężowi bo chciałam mieć pulsometr w nadgarstku więc zakupiłam model a360..piękny to fakt ale rozwiązanie zapinania zegarka to jakiś żart. Niezwykle delikatny i lepszy do lansu i delikatnych sportów, bardzo z nim trzeba uważać bo się odpinał... wkurzało mnie to więc stwierdziłam ze sprzedaję a360 i zakupiłam m400. Z tych 3 ma najlepsze funkcje, ma najwięcej "bajerów" ale jedynie wkurza mnie guma z którego wykonany jest pasek zegarka(np. w a300 jest to świetnej jakości miękka guma z która nic kompletnie się nie dzieje, super lezy itp.) natomiast w m400 jest za toporna dla mnie i twarda i ma innąjakość, jest bardziej sztywna a nie taka żelowata jak w a300. Pasek mógłby być też w kilku rozmiarach bo jest dla mnie stanowvzo za długi. Poza tym to masywny porządny zegarek co nie zepsuje się od byle puknięcia(oby :) Mam kolor czarny i zastanawiam się czy nie kupić sobie białego paska na zmianę aby nadać mu więcej lekkości i aby nie wyglądał na mnie tak topornie

   Usuń
 2. Cześć! Ja mam pytanie! Posiadam go od 2 tygodni i nie wiem jak sobie wgrać jakąś trase do ulubionych...

  i drugie się nasunęło : w jaki sposób wybrać na zegarku aby faktycznie zegarek nas wrócił do miejsca startowego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć! jakiej aplikacji używasz, żeby przerzucić trening z PolarFlow do Endomondo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Używam zegarka bardzo krótko i też interesowało mnie przerzucanie treningu do Endomondo. Najłatwiej jest wyeksportować trasę z Polar Flowe do formatu gpx/tcx i ją zaimportować w Endomondo. :)

   Usuń
  2. SyncMyTracks sunchronizuje automatycznie w wersji płatnej za dyche

   Usuń
  3. Inny sposób automatycznych eksportów do Endomondo który sam wykorzystuję:
   1. Zegarek -> Aplikacja w telefonie (Android, IOS) lub przez kabel USB -> Polar Flow
   2. Polar Flow -> Strava
   3. Strava -> Tapiriik
   4. Tapirik -> Endomondo.
   Czyli wystarczy połączyć telefon (lub komputer po USB) z zegarkiem i automatycznie wszystko zostanie eksportowane do Stravy i Endomondo :)

   Usuń
 4. czy biały pasek sie bardzo brudzi? czy jest Pani zadowolona z wyboru koloru?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ten zegarek w wersji białej ponad pół roku.Ogólnie pasek/zegarek jakoś specjalnie nie brudzi się. Zresztą zegarek przepłukujemy po każdym treningu. Do tej pory nie zżółkł, nie ma jakiś plam. Czasami na wierzchu widać kurz, a od spodu na pasku są wgłębienia i tam może gromadzić się brud, ale tak jak pisałam już i tak przemywamy często zegarek więc ewentualny brud usuwa się wtedy.

   Usuń
 5. Czy jest Twój opis przerzucanie treningu do Endomondo?

  OdpowiedzUsuń